Verujući u građanski aktivizam i važnost lokalnih inicijativa razvijamo programe podrške neformalnim grupama i udruženjima građana sa ciljem da ove inicijative prerastu u zajednički, dugoročni rad na zaštiti životne sredine i održivom razvoju društva. Želimo da osnažimo udruženja građana, povećamo uticaj i kompetencije organizacija da informisano učestvuje u procesima donošenje odluka i sprovodi mere usmerene na zaštitu životne sredine i razvoj zajednice.
Imate ideju? Pogledajte u nastavku aktuelne programe podrške i prilike za saradnju, i javite nam se!
Inicijative i projekti koje smo podržali
“Pravilna ishrana za zdrav život” (TIM23-R35)
Neformalna grupa mladih „Romkinje sa sela“,čija se akcija zove „Pravilna ishrana za zdrav život“ sprovela je aktivnosti u Mesnoj zajednici Rasadnik u Pirotu. Glavna aktivnost ove grupe je edukacija mladih kroz radionice za zdrav život. Naša glavna aktivnost bila je edukacija mladih kroz specijalno osmišljenu radionicu za promociju zdravog načina života. Cilj ove akcije bio je proširiti vidike mladih kada je reč o zdravoj ishrani, i sa zadovoljstvom možemo reći da smo ostvarili ovu svrhu. Naš stručni gost, zdravstveni radnik, pružio je mladima dragocene informacije o pravilnoj ishrani, važnosti zdrave ishrane i štetnosti nezdrave hrane. Mladi su aktivno učestvovali u radionici, zajedno sa učenicima jedne osnovne škole i jedne srednje škole, što je rezultiralo inspirativnim razgovorima i značajnim saznanjima. Osim mladih, radionicu su posetili i prosvetni radnici i pedagoški asistenti, koji su podržali i motivisali mlade u procesu učenja.
Da bismo što bolje informisali zajednicu, pripremili smo edukativne materijale – postere i letke. Posteri su vizuelno prikazivali raznovrsne zdrave namirnice uz inspirativne stihove, dok su letci bili distribuirani pre radionice kako bi obavestili mlade i stanovnike Mjesne zajednice o našoj aktivnosti. Ukupno, u ovom projektu je učestvovalo 50-70 volontera i 50 meštana Mjesne zajednice, što je rezultiralo velikim uspehom i interakcijom u zajednici. Na samoj radionici, mladi su demonstrirali svoju kreativnost praveći ukusne voćne sokove i dekorativne oblike od voća i povrća, privlačne kako za oko, tako i za nepce. Na ovaj način, hrana je bila servirana na kreativan i privlačan način, što je dodatno inspirisalo prisutne da biraju zdravu hranu umesto nezdravih grickalica. Ova akcija nije samo bila edukativna, već i motivišuća. Grupa mladih “Romkinje sa sela” uspešno je motivisala mlade da razmisle o svom izboru hrane i da se opredele za zdraviji način života. Umesto grickalica za užinu, mladi su počeli birati zdraviju hranu. Hvala vam što ste podržali našu akciju i doprineli zajednici. Ovo je samo početak našeg puta ka zdravijem i srećnijem životu. Ostanite sa nama jer nas čeka još mnogo inspirativnih akcija i aktivnosti koje će obogatiti našu zajednicu.
“Formiranje male seoske biblioteke” (CEG23-P21)
Uspeli smo da formiramo biblioteku kako bi ljude u selu vratili knjizi i čitanju, a knjige spasili od propadanja u eri tehnologija. Clanovi nase grupe će nastavili rad u biblioteci na uredjenju, izdavanju knjiga i prikupljanju novih naslova.
Od aktivnosti smo realizovali: izradu, prevoz i postavljanje polica za knjige; sredjivanje prostorije buduce biblioteke; prikupljanje knjiga za biblioteku (prikupljeno preko 300 knjiga); sredjivanje knjiga i razvrstavanje; pakovanje knjiga na police; izrada pecata biblioteke (donacija naseg clana grupe); kompijuterska priprema table za biblioteku (nas clan grupe radio); stampanje table na forexsu (donacija naseg clana grupe); postavljanje table iznad ulaznih vrata.